ZKVALITNĚNÍ TÝMOVÉ  SPOLUPRÁCE 

Už naši předkové věděli, že víc hlav víc ví. Zvykli jsme si, že dohromady toho zvládneme víc a proto se sdružujeme.

Mluvit o týmech a jejich spolupráci se ve firmách stalo samozřejmostí, ale přitom dochází k zásadnímu nedorozumění. Ne každá práce ve skupině je totiž opravdu práce týmová.

V čem je rozdíl? Tam, kde skutečně probíhá týmová spolupráce, totiž dochází k vzniku synergie.

PROČ VLASTNĚ POTŘEBUJEME  SYNERGII? 

Na rozdíl od práce ve skupině při spolupráci sladěného týmu zaměřeného na společný cíl ovlivňuje konečný výsledek ještě něco navíc, co dává společné práci doslova křídla.

Je to synergie.

Označuje se tak společné působení více prvků, které je ve výsledku kvalitativně lepší než součet jednotlivých částí. Zažitým vysvětlením synergie je klasická nerovnice 1 + 1 > 2.

CO JE TÝMOVÁ SPOLUPRÁCE?

Týmová spolupráce znamená jakoukoliv činnost, při níž se různí lidé aktivně podílejí svými schopnostmi na dosažení jednoho cíle.

Přitom není důležité, zda spolu sedí v jedné kanceláři, nebo pracují vzdáleně. Každý člen týmu má co nabídnout, společně komunikují a čelí překážkám, které se objeví. Nebojí se hledání alternativ a přiměřeného experimentování ani poukázání na věci, které mohou způsobit problémy.

Taková atmosféra podporuje loajalitu a motivaci zaměstnanců. Dosažená míra odpovědnosti umožňuje aktivně řešit problémy a pracovat bez obav z neshod. Pokud k tomuto nedochází, můžeme mluvit pouze o práci ve skupině, což je v praxi mnohem častější stav.

SKUPINA NAMÍSTO  TÝMU 

Ve skupině, kde se lidé nemohou nebo nechtějí podílet na společné činnosti, zůstávají jejich zdroje nevyužity.

  • Lidé soustřeďují své úsilí více na plnění svých vlastních úkolů než na přispívání ke společné práci.
  • Necítí se součástí celku, proto nejsou vědomě aktivní ve prospěch všech.
  • Nemohou čerpat energii z podpory kolegů a spotřebovávají zdroje na uhájení své vlastní pozice.

Výsledek představuje pouhý souhrn zdrojů členů skupiny bez další přidané hodnoty.

SPOJENÉ SÍLY  VÍTĚZÍ 

Prostředí, kde dochází k synergii, charakterizuje otevřené vyjadřování, nezaujatá argumentace, nadhled a myšlení v souvislostech. Zdánlivě skryté zdroje (ať už lidské, znalostní, technické, časové nebo finanční) se tak stávají dostupnějšími. Dojde k lepšímu využití vstupů a týmové výsledky pak převyšují to, čeho by mohl každý jednotlivec dosáhnout sám: „Přišli jsme společně na něco nového, co předtím nikdo z nás neviděl.“ Naopak pokud se člověk bojí říci „Počkejte, nebavíme se už trochu o něčem jiném?“ nebo „Nesouhlasím s vámi!“, pak jsou i sebehodnotnější zdroje k ničemu.

Synergické týmy se snaží inovovat a překračovat limity vstupních zdrojů:

  • Mají odvahu podstupovat střety, čelit problémům a zkoušet nevyzkoušené.
  • Práce je daleko zajímavější a zábavnější.
  • Lidé se stávají otevřenějšími, motivovanějšími a ohleduplnějšími jeden k druhému.

Tím se posiluje výkon a roztáčí se pozitivní spirála. Namísto prací unavených lidí je cítit energie, zájem a lze změřit dlouhodobě se zlepšující výsledky.

JAK POSILOVAT ZDRAVOU  TÝMOVOU SPOLUPRÁCI 

Začíná to uvědoměním členů týmu, že náhodný vznik synergie nestačí, ač se občas může povést.

Výsledkem je, že lidé chtějí formu své spolupráce vědomě zlepšovat a vytvářet příležitosti, aby synergie doprovázela každé jejich konání v dennodenní praxi.

JAK VÁS MŮŽEME  DOPROVÁZET? 

Ukázka elementů zaměřených na rozvoj týmové spolupráce ve firmě:

TÝMOVÁ SPOLUPRÁCE

KONVERGENČNÍ WORKSHOP

Pochopení principů synergické spolupráce a její zážitek v praxi. Reflektování zdravého a nezdravého chování při spolupráci a nalézání cest pro neustálé zvyšování efektivity výkonu spolupráce.

KOMPETENCE KE SPOLUPRÁCI

KONSTRUKTIVNÍ WORKSHOP

Konkrétní proces tvorby slovního vyjádření společného záměru pro sdílení s celkem společnosti, aktivní zapojení velké skupiny zaměstnanců, vznikne “překlad” záměru do jazyka lidí, kterých se to týká.

TRANSITION COACHING

COACHING & MENTORING

Coaching a mentoring manažerů a lídrů při uvádění zdravé firemní kultury do praxe.

NECHTE SI OD NÁS NAVRHNOUT ŘEŠENÍ NA MÍRU

Praktický 4hodinový workshop pro manažery výrobních firem. Naučte se efektivně implementovat změny, překonat odpor a získat podporu zaměstnanců.

NAŠE  REFERENCE 

V zaměstnání jsem se dřív bál mluvit a řešit ožehavé problémy jako například konflikty na pracovišti. Bylo dost věcí, které jsem radši přehlédl. Po školení jsem začal být otevřený. Vyslechl si každý názor. Když nastal konflikt, a to i sebemenší, tak jsem si zainteresované vzal stranou a společně problém řešil. V případě, že se problém týkal všech, svolal jsem poradu a tam se to rozebralo. Kolegové dost brzo pochopili, že můj otevřený a nestranný přístup myslím pro dobro jejich i firmy. Teď už jsem ve fázi, kdy za mnou sami chodí, když si potřebují promluvit, anebo vyslechnout názor. A to byl cíl. Hrubou silou se nic nezmůže. Lidé nechtějí pracovat pod člověkem co po nich hází jen rozkazy. A ve finále je dobré, aby si lidi na věci a řešení přišli sami. Vy to jen z pohledu vedoucího řídíte.
Milan JarošTiskař a předák, TG Tisk s.r.o.
Největší přínos workshopu vidím ve velmi přehledném a jasném podání správně fungující firmy s dlouhodobou perspektivou a udržitelností. Dává návod k využití potenciálu ostatních členů týmu a souběžně i budování správě fungujícího týmu, který pomáhá v seberealizaci a tím ke spokojenosti ve firmě. Workshop mi pomohl v ujasnění si hranic mezi jednotlivými typy chování a tím vyvarování se zbytečným chybám. Začal jsem dávat více prostoru pro návrhy řešení ostatním a pokouším se potlačit osobní snahy o prosazení svého návrhu řešení (snad se mi to vede a bude se vést . Snažím se více prosazovat spolupráci mezi jednotlivými odděleními. Workshop bych určitě doporučil managementu i THP. V první řadě by se mělo jednat o management, aby nedocházelo k zbytečné bagatelizaci a kritice, pokud by THP s tímto přístupem přišli dříve než jejich nadřízení. Pochopení a prosazování tohoto přístupu je klíčové pro udržení ve firmě.
Bronislav HousaManažer kvality, Povrly Cooper Industries a.s.
Přínos workshopu Rozvoj týmu vidím jednoznačně v uvědomění si, jak některé věci vnímat, jak naslouchat ostatním a dát šanci prosadit myšlenku. Od workshopu se snažím na věci nahlížet jinak, a to hledat příležitost v diskusi, kterou vedeme. Snažím se sám pro sebe si zjistit, čeho chce ten druhý dosáhnout a proč. Workshop bych doporučil klidně i kolegům z dalších oddělení i ostatním kolegům z administrativy, aby pochopili, že interakce je normální a žádoucí. Dále, že mnohdy manažerské rozhodnutí není jednoduché a mají možnost se na rozhodnutí podílet minimálně svým názorem, aby manažer prosazoval zájmy týmu a následně celé firmy.
Radek MusilManažer nákupu a zákaznického centra, Wolf Česká republika s.r.o.
Zastávám teorii, že nejlépe se člověk učí z vlastních chyb - tedy pokud chce. Workshop dává možnost vystoupit ze své komfortní zóny a opravdu reálně vyzkoušet jak může teorie zdravého chování fungovat v praxi. V každodenní pracovní realitě člověk někdy za chyby platí velkou daň ať už v podobně špatných výsledků nebo pošramocených vztahů, kde náprava trvá dlouho. Workshop dává prostor tyto cenné lekce absolvovat “beztrestně“ a hned se poučit.
Andrea KorbelováProcess Engineering Leader, Edwards s.r.o.
Přínos workshopu vidím ve 2 oblastech. Za prvé je to získání zpětné vazby od kolegů, se kterými pracujete na denní bázi a kterých si vážíte. Za druhé je to zjištění, že i když je člověk přesvědčen o své pravdě, může se mýlit, a proto je vždy velmi důležité naslouchat svému týmu a ponechat prostor v rámci týmu podělit se transparentně o své názory na řešenou problematiku. Mnohým tento workshop může otevřít oči, jak důležitá komunikace může být uvnitř společnosti a jak důležitá je kvalita týmu pro dosažení relevantních výsledků. Co se u nás ve firmě po workshopu změnilo? V případě názorových střetů postačí říct, ať se zaměří na modrá řešení. Většinou to zabere 😊. Workshop je vhodný podle mne pro každou skupinu zaměstnanců, která musí spolu komunikovat a spolupracovat. Netýká se jen managementu. Peníze do workshopu byly vhodně investovány zejména z důvodů uvědomění si přínosů viz výše.
Tomáš OpletalGenerální ředitel, ŽPSV s.r.o.
Po absolvování workshopu jsem si více uvědomila svoji pozici v týmu. V rámci spolupráce s ostatními mohu upravit svoje chování tak, aby převažovaly přínosy nad negativy -> tímto jako tým můžeme dříve a lépe dosáhnout kýžené synergie. Workshop bych doporučila jak týmům, kde se kolegové příliš neznají, tak i těm, kteří spolupracují dlouhodobě. Každá zpětná vazba od kolegů (i negativní) je přínosná a téměř vždy donutí k určité sebereflexi.
Široká OlgaProject Controller, SPX Flow Technology s.r.o.